15 kasulikku nippi mähkmevahetuseks

4 minuti lugemine

Siit leiad 15 kasulikku nõuannet vastsündinu mähkmete vahetamiseks.

1.

Tee beebi body’l nööbid lahti ja voldi riie beebi kätele  – see võimaldab vastsündinul ennast kaitstuna ja lõõgastunult tunda. Suuremate imikute puhul aitab see käed mähkmetest eemal hoida.

2.

Kui beebil ei ole body seljas, siis võta musliintekk ja voldi see kokku, et sul oleks võimalik tekk ümber beebi keerata. Jäta kindlasti jalad tekist välja. See aitab samuti beebil ennast mugavamalt tunda. 

3.

Riieta beebi alakeha lahti nii palju kui vaja, et saaksid mähkme beebi keha alla libistada, ilma tema riietust paigast liigutamata. See muudab protsessi sujuvamaks ja vastsündinu jaoks meeldivamaks, kuna sa ei pea ise palju askeldama.

4.

Ava uus mähe ja veendu, et see oleks õiget pidi (kleepuvad ribad tagaküljel), libista see beebi alakeha alla enne vana mähkme avamist – see muudab mähkmevahetuse hõlpsamaks ning imab endasse vajadusel beebi väljaheited, mis võivad mähkmevahetuse käigus lekkida. 

Levinud komme on tõsta beebi jalad üles, kuid tegelikult on vastsündinu puusad veel arengujärgus ja on välismõjude suhtes väga tundlikud. Siin on kaks pisut paremat varianti. Esimene võimalus on arendada vastsündinu kehatunnetust ja füüsilist arengut kinesteetilise tehnika abil. Alusta beebi aeglast pööramist  mittedomineeriva käega küljele, toetades beebi alakeha, selga ja pead koos kaenlaalustega. Edasi hakkab beebi ise antud suunas liikuma. Hoia beebit antud positsioonis ja vaata, et ta ei pööraks ennast tagasi. Järgmisena libista vaba käega uus mähe beebi selja alla, veendudes, et see on õiget pidi ning pööra aeglaselt beebi tagasi seljale. Nüüd saad mähkme täielikult avada, veendudes, et kleepuvad ribad on kokku volditud ja mitte beebi keha vastas.

5.

Voldi kindlasti mähkme kleepuvad ribad kokku. See väldib neid beebi keha külge kleepumast.

6.

Pühi alati eestpoolt tahapoole, kasutades iga liigutuse jaoks salvrätiku puhast osa, mis hoiab ära bakterite tekke.

7.

Beebi tüdruk

Naise keha anatoomia tõttu on suguelundid mähkmes oleva väljaheite bakteritele üsna avatud. Loomulikult on olemas keha enda mehhanismid, mille eesmärk on takistada väljaheitebakterite kogunemist. Siiski on väga oluline tagada hea hügieen. See on põhjus, miks iga liigutuse jaoks tuleks alati kasutada puhast lapi osa. Ka hormonaalsete muutuste tõttu võivad välised häbememokad, aga ka kliitor, olla mõnda aega pärast sündi paistes. Ärrituse leevendamiseks tuleks genitaalide piirkonda puhastada õrnalt leige veega. Samuti on soovitatav mitte unustada puhastamist välimiste ja sisemiste häbememokkade vahel. Häbememokad tuleks kahe sõrmega õrnalt laiali ajada, puhastades jälle eest-tagasi. Vagiina ava tuleb puhastada ainult siis, kui sellel on väljaheide. Seest ei ole vaja puhastada!

Beebipoiss

Mehe anatoomia kaitseb suguelundeid tänu eesnahale veidi paremini. Sellest hoolimata on väga oluline mitte tõmmata eesnahka tagasi selle väga õrna koe tõttu, mis võib kergesti ja märkamatult kahjustada saada. Küll aga on vaja puhastada peenise ja munandite vahelt, aga ka munandikottide alt. Alt puhastades tuleks ka jälgida, et  munandikotti liiga kõvasti ei haaraks, kuna nii võib munandeid kahjustada.

Pärast suguelundite puhastamist pööra beebi kergelt teisele poole, nii et sinu mittedomineeriv käsi, mis ei puutunud mähkmepiirkonnaga kokku, hoiab beebit turvaliselt. Teine käsi saab nüüd vana mähkme ära võtta. Kui kõik on kena ja puhas, tuleks veenduda, et kõik nahakurrud ja voldid on kuivad. Seda saab teha kas patsutades kogu ala riidega kuivaks või andes beebile mõni minut mähkmevaba aega.

8.

Katke peenis riidega, kui otsustate kohe mähkmeid mitte tagasi jalga panna. Tihti juhtub, et beebipoisid urineerivad kohe, kui mähe on ära võetud.

Teise võimalusena võta oma mittedomineeriv käsi ja haara pehmelt pöidlaga beebi reiest. Teine beebi jalg toetub nüüd sinu mittedomineerivale kaenlaalusele. Seejärel saad beebi küljele pöörata. Pööramine on kerge, kuna lapse selgroog ja pea on endiselt alakehaga ühel joonel. Domineeriv käsi saab nüüd beebit puhastada, nagu eespool selgitatud.

9.

Beebipoisi puhul tuleks veenduda, et peenis oleks enne mähkme sulgemist allapoole pööratud. See hoiab ära lekkeid.

10.

Kui vastsündinu mähe tundub liiga suur, keera kindlasti mähkme ülemine osa sissepoole, mis aitab lekkimist takistada. Mähkmeid toodetakse nii, et isegi väga suur kogus vedelikku võib imenduda. Kui otsene imemispind on täis, voolab vedelik järgmisse piirkonda, kus see imenduda saab. Kui voldid mähkme valetpidi ja beebi eritab palju väljaheiteid, võib see järgmisena lekkida tema riietele ja nahale.

11.

Tõmba kindlasti välja paelad, mis asuvad lapse jalgade juures. Need on mõeldud samuti lekete vältimiseks.

12.

Veendumaks, et mähe istub hästi ja ei ole liiga pingul, peaks kaks sõrme mahtuma vöökoha vahele.

13.

Kasutada tuleks õige suurusega mähkmeid. See on beebile mugav ja aitab ka suuremaid lekkeid vältida.

14.

Ideaalis võiks soetada nahasõbralikud mähkmed, mis oleks ilma parfüümita, parabeenide ja PEG emulgaatoriteta.

15.

Pärast lapse riietamist ja turvalisse kohta asetamist tuleks järgida korralikku kätehügieeni. Ära kindlasti puuduta mähkmevahetuse ajal beebi näopiirkonda.

Oluline teada

Ära kunagi jäta oma beebit valveta ja hoia alati üks käsi beebi kõhul, kui ta mähkimislaual lamab.

0 kommentaari

Jäta kommentaar

Soovid kaasa rääkida?
Jaga oma kogemusi!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga